فضیلت دهه اول ذی الحجه

images

برخی گفته اند مراد از (ایام معلومات) در آیه ۲۸ سوره حج (وَیَذکُرُوا اسمَ اللَّهِ فی أَیّامٍ مَعلوماتٍ)، دهه­ی اول ذی الحجه است که لازم است انسان پیوسته به یاد خدا باشد.

خداوند به این ده روز در قرآن اشاره فرموده است: وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاثِینَ لَیْلَهً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً. مراد از آن سی روز مواعده خدا با موسی، ماه ذی القعده و مراد از آن ده روز متمم که میقات به چهل شب افزایش یافت، همین دهه­ی اول ماه ذی الحجه است. بهترین اذکار ذکر لا اله الا الله و تسبیحات اربعه است.

صد بار بگو : ما شآءَ اللَّهُ لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ الّا بِاللَّهِ. به ذکر زبانی بسنده نکن. بلکه بکوش قلبت ذاکر باشد و خود را در محضر خدای سبحان، حاضر بدانی و خدا را بر  همه احوال خویش، ناظر و شاهد ببینی تا حالت خشوع در تو حاضر گردد و تمامی اعضای تو، خود را در محضر او حاضر بدانند و درحضور او مرتکب گناه نشوند. مخصوصا مراقب چشم و گوش و زبان خود باشند تا خطایی از آنها سر نزند. نعمتهایی را که خداوند به تو ارزانی داشته یک به یک برشمر و به یاد آور و خداوند متعال را حمد و ثنا بگو و بگو (اللهم لک الحمد علی نعمائک التی لا تحصی و لا تکافی بعمل) یعنی خدایا تو را حمد و سپاس می گویم بر نعمت هایی که قابل شمارش نیست و به هیچ عملی نتوان حق آن را ادا نمود.


کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ می باشد.