قربان ، گرامیداشت مقام تسلیم و عبودیت ابراهیم خلیل در برابر اراده­ ی حق تعالی

 ۱۳۹۳۰۵۰۷۱۱۲۵۴۲۳۸۲۳۳۱۲۳۹۴

۱۳۹۳۰۵۰۷۱۱۲۵۴۳۴۷۵۳۳۱۲۴۰۴

روز عید سعید قربان، در جمع نمازگزاران مسجد جامع خاتم الانبیاء(ص) تهرانپارس، اظهار شد:

روز قربان، یادآوری خاطره ­ی ذبح اسماعیل و گرامیداشت مقام تسلیم و عبودیت ابراهیم خلیل در برابر اراده­ی حق تعالی است.

حضرت آیت الله امین، روز قربان، یادآوری خاطره­ ی ذبح اسماعیل و گرامیداشت مقام تسلیم و عبودیت ابراهیم خلیل در برابر اراده ­ی حق تعالی است. دومین عمل از اعمال واجب منی که در روز دهم ذی الحجه باید انجام شود، قربانی است. نامگذاری این روز به عید قربان از جهت قربانی کردن در این روز توسط حاجی است.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، در ادامه، سه نکته را یادآوری کردند:

الف) قربانی کردن در واقع به منزله ذبح نفس حیوانی و نیل به مقام انسانی است. وقتی نفس ذبح شود، دیگر آثار نفسانیت نباید در وجود انسان و رفتار او ظهور و بروز داشته باشد. حق کشی نکند. ظلم و ستم به کسی روا ندارد. بهتان و افتراء نزند. عیب جویی و بدگویی از کسی نکند. کسی را مورد تنقیص و تحقیر قرار ندهد. محبت به زر و سیم نداشته باشد. علاقه به ثروت و ریاست در دل نداشته باشد. به کسی زیان نرساند.

امام صادق (ع) طبق آنچه در مصباح الشریفه آمده در این رابطه فرموده اند: «و اذبح حنجرتی الهوی والطمع عند الذبیحه»؛ هنگام قربانی کردن حنجره ی هوا و گلوی طمع را ذبح و قطع کن.

منشا همه­ی گرفتاری های بشر پیروی از هوی و هوس و امیال نفسانی، آرزوهای دست نیافتنی، آزمندی و طمع ورزی به امور مادی است.

ب) قربانی کردن وسیله تقرب به خداوند است  نشانه صداقت مدعی در اظهار ایمان و تسلیم و محبت به خداوند است. همانگونه که درباره نماز گفته شده است: «الصلاه قربان کل تقی»؛ نماز عامل نزدیک شدن  هر انسان با تقوا به خدای سبحان است.

قربانی، سر بریدن حیوان نیست، دل بریدن از علایق نفسانی است. گذشتن از مال و جان در راه خداست تا به این ترتیب به مقام قرب الهی نایل گردد.

ج) خداوند پس از سالها انتظار به ابراهیم فرزندی عطا فرمود که نامش را اسماعیل گذاشت. چون رشد کرد و نوجوانی برومند شد، در عالم رویا دید که فرزندش را سر می­برد. اظهار داشت «یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَى فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَى»؛ فرزند دلبندم در خواب دیدم که تو را ذبح می کنم در این باره بیاندیش چه رای و نظری داری.

«قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ»؛ فرزند گفت ای پدرم آنچه به آن امر شده ای انجام بده اگر خدا بخواهد مرا از صابران خواهی یافت.

خداوند وقتی مقام تسلیم را در پدر و پسر ملاحظه کرد و هر دو در این آزمون بزرگ پیروز شدند، دستور داد تا ابراهیم قوچی به جای ابراهیم ذبح کند و این عمل به عنوان یک سنت ابراهیمی در سرزمین منی و در کنار خانه­ی خدا برای همیشه باقی ماند.

آیت الله امین در ادامه خاطر نشان کرد اکنون باید پرسید اگر ابراهیم با وجود محبت شدید به فرزند که عزیز تر از او برایش در این آسمان نبود، برابر خواست خداوند این چنین تسلیم و منقاد بود که حاضر شد در راه امتثال فرمان حق و جلب رضای خداوند، فرزندش را قربانی کند، اسماعیل ما کیست؟ چه چیزی برای ما عزیز و دوست داشتنی است؟ مال و ثروت، مقام و ریاست، همسر و فرزند، سکه و دلار، خانه و ماشین. آیا میتوانیم از اینها بگذریم تا به خدا برسیم و در سایه لطف و عنایت او باشیم.

 

آیت الله امین : اگر جلو فساد اداری و مالی با قاطعیت گرفته نشود، خیلی زود شریانهای اقتصادی کشور فلج خواهد شد و هدف دشمن تحقق خواهد یافت.

IMG19151810-281x300

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در فرازی دیگر از سخنان خود به اوضاع جاری کشور پرداخته و اظهار داشتند: ما خدا را شاکریم که در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی زندگی می کنیم. کلیت نظام و ساختارهای حاکمیتی را طبق قانون اساسی قبول داریم ولی باید با مدیریت صحیح و نظارت دقیق منافذ فساد مسدود شود. امروز گرانی و تورم افسار گسیخته به ویژه در بخش مسکن و مواد غذایی، مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است. همه ی مسئولین در این زمینه متفق القول هستند. اقشار کم  درآمد و آسیب پذیر به ستوه آمده اند. باید چاره ای اساسی و اقدام جدی و عاجل صورت گیرد. اگر جلو فساد اداری و مالی با قاطعیت گرفته نشود، خیلی زود شریانهای اقتصادی کشور فلج خواهد شد و هدف دشمن تحقق خواهد یافت.

آیت الله امین، امام جماعت مسجد جامع خاتم الانبیاء (ص) و امام جمعه اسبق شهر ری، در ادامه نکاتی را در این خصوص مورد تاکید قرار دادند:

اولاً نگاه ها و باورها و راهبردها در عرصه ی سیاست و اقتصاد و مدیریت باید تصحیح شود. رای اعتماد مجلس یا استعفای وزیر یا عزل او و جانشین ساختن فرد دیگری با همان خصوصیات و نگاه و راهبرد، هیچ اثری ندارد.

ثانیاً افرادی کارآمد و توانمند و تازه نفس، به کار گرفته شوند. بعضی ها بریده اند و توان مقاومت و عبور از بحران را ندارند.

ثالثاً کشور ما به لحاظ داخلی و خارجی در وضعیت ویژه ای قرار گرفته است. باید با مدیریت جهادی و آمادگی صد در صد و اشتغال تمام وقت و با عزم ملی و همدلی و همسویی قوا و اقشار ملت در برابر دشمن مشکلات را مرتفع سازیم.

رابعاً با اخلال گران اقتصادی و صحنه گردانندگان آشفته بازار خیابانی با قاطعیت و فوریت و شدت عمل برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران باشد. آنها که اختلال و احتکار کرده اند، آنها که سودجویی کرده و سوء استفاده های شخصی و خانوادگی داشته اند، آنها که با استفاده از رانت و ارتباط با مراکز قدرت یک شبه بدون زحمت به آلاف و الوف رسیده اند، باید هرچه زودتر به اشد وجه  مجازات شوند.

خامساً لازم است مسئولین و نهادهای ذیربط رسمی، سازمان بازرسی، بلکه آحاد ملت بر فعالیت های کارگزاران نظام، نظارت دقیق داشته باشند. هر اندازه سیستم نظارتی قوی تر و با دقت بیشتری عمل کند، ضریب خطا و فساد در بخش های مختلف کشور کاهش می یابد. هر اندازه نظارت ضعیف تر باشد و با مسامحه همراه باشد، میزان فساد افزایش می یابد. اگر نظارت اصولی باشد چگونه ممکن است یک جوان سی ساله وارد بازار سکه شود و ۵۵ میلیارد تومان سکه بخرد. ریشه یابی کنید. بدون رانت، بدون ارتباط با مراکز تصمیم گیری، بدون آمادگی قبلی و بدون پشتیبانی مگر می شود چنین کاری کرد. سرنخ را جست و جو کنید ببینید پشت این قضایا چه کسانی ایستاده اند؟ آیا هیچ آدم عاقلی در آن وضعیت، سکه و ارز را فله ای توزیع می کند. مقام معظم رهبری فرمودند ما در مبارزه با فساد خط قرمز نداریم. هرکس باشد به هرجا وابسته باشد، باید با او به طور جدی برخورد شود در غیر این صورت کیان اسلام و اساس اسلام به مخاطره می افتد.

سادساً باید جلوی ریخت و پاش ها گرفته شود. چه لزومی دارد برای یک سفر سیاسی، فرهنگی یا اقتصادی یک هیات صد نفری بیایند و بروند؟ همایش ها و جلسات عمومی پرهزینه و بی­ثمر چه ضرورتی دارد؟ در جایی می­خواندم هزینه­ی یک همایش ۹۰۰ میلیون تومان. در این وضعیت، عاقلانه است که در طول چهارماه از بهمن سال گذشته تا اردیبهشت سال جاری، طبق برخی آمارها حدود ۱/۵ میلیون نفر به ترکیه رفتند؟ بسیاری خانوادگی رفتند. دلار کذایی گرفتند. بعضی نرفتند. بعضی رفتند و مقداری هزینه کردند و وقتی برگشتند یک خانواده پنج نفره با دلارهای باقی مانده، چندین میلیون تومان سود برده اند. یارانه چند سال را در ظرف چند روز به جیب ریختند. این حیف و میل بیت المال نیست؟

حضرت آیت الله امین در خاتمه خاطر نشان کردند درد دل ها و غصه ها بسیار است. به همین مقدار بسنده می­کنیم. امیدواریم هرچه زودتر با به کارگیری نیروهای انقلابی با روحیه ی جهادی بتوانیم از این مرحله نیز عبور نماییم و بنده اطمینان دارم با عنایت خاصه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و رهنمودهای مقام معظم رهبری از این مرحله عبور خواهیم کرد و یک بار دیگر دشمن را در اهدافش، ناکام خواهیم گذاشت.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ می باشد.