۱۴ استفتاء از محضر آیت الله العظمی امین خراسانی پیرامون کرونا

 

 پرهیز از نزاع مسئولان در غیر از جلسات خصوصی و خودداری از کشاندن اختلافات به متن جامعه، توصیه آیت الله امین خراسانی به مسئولان

۱- سوال: باتوجه به اینکه خطر ابتلاء به کرونا در صورت تماس با فرد الوده قطعی و قوی است کسانی که بر اثر کرونا فوت میکنند تکلیف شرعی در خصوص غسل و کفن انان چیست.

پاسخ: در صورت امکان لازم است برای تجهیز اموات کرونایی فضای ویژه ای با رعایت کامل اصول بهداشت و سلامت ایجاد شود و غسال با پوشیدن لباس مخصوص او را غسل بدهد و کفن کند و در خارج از قبرستان عمومی به خاک سپرده شود. این در صورتی است که اطمینان به عدم ابتلا باشد.در غیر این صورت اگر احتمال عقلایی ابتلاء باشد یا عسر و حرج داشته باشد حتی تیمم و پوشش میت تکلیف نسبت به غسل دادن و کفن کردن ساقط است.

۲- سوال: شنیده شده کسانی که بر اثر کرونا می میرند در کیسه نایلونی قرار میدهند و بدون کفن به خاک می سپرند ایا این عمل جایزاست؟

پاسخ: در صورت احتمال ابتلا و عسر و حرج مانعی ندارد.

۳- سوال: شنیده شده افراد فوتی بر اثر کرونا را در گودالهای عمیقی به عمق سه متر و بیشتر که هیچ شباهتی به قبر ندارد میاندازند و بعد روی انها آهک و مواد خاصی میریزند و بدون لحد روی انها خاک میریزند ایا این گونه عمل با اموات مسلمانان صحیح و شرعی است؟

پاسخ: با توجه به اینکه غرض حفظ سلامت زندگان و جلوگیری از انتشار ویروس است اشکالی ندارد و هتک میت مسلمان محسوب نمیشود.

۴- سوال: حکم نماز میت نسبت به افراد فوتی کروناچیست؟

پاسخ: پس از اینکه میت را در پوششهای چند لایه قرار دادند کافی است یک نفر با پوشیدن لباس مخصوص که خطر ابتلاء منتفی باشد بر چند میت نماز مختصر بخواند. اگر ممکن نیست یا حرجی باشد پس از دفن کنار قبر آنان نماز میت خوانده شود.

۵- سوال: آیا میتوان چند میت را در یک گودال دفن کرد؟

پاسخ: اگر جدا گانه امکان ندارد مانع ندارد.

۶- سوال: یکی از بستگان فوت کرده با توجه به توصیه مسئولین بهداشتی مبنی بر عدم تجمع، تکلیف فرزندان نسبت به مراسم تشییع و ترحیم و اطعام متداول سوم و هفتم چییست؟

پاسخ: در مراسم تشییع و تدفین به حضور خویشاوندان اکتفا شود مراسم سوم و هفتم برگزار نشود معادل وجه مراسم در شرایط کنونی برای خرید ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی و شوینده و توزیع میان افراد کم درامد در محلات محروم هزینه کنید و ثوابش را به عزیز متوفی اهداء نمایید.

۷- سوال: با توجه به جدی بودن خطر ابتلاء به ویروس کرونا چنانچه یکی از اعضای خانواده یا فامیل نزدیک مبتلا و بستری شده باشد در رابطه با صله ارحام چه باید کرد.

پاسخ: از طریق شبکه مجازی صوتی و تصویری تماس گرفته شود.

۸- سوال: اگر کسی مبتلا به کرونا هست به منظور شفا گرفتن و توسل جستن میتواند به حرم امام یا امامزاده برود یا از نظر شرعی اشکال دارد؟

پاسخ: بله رفتن این گونه افراد تحت هر عنوان به حرم جایز نیست. چنانچه برود و کسی مبتلا شود یا فوت کند و ابتلا یا فوت مستند به این شخص آلوده باشد ضامن هزینه درمان و دیه شخص فوتی است هر چند خود او هم پس از چندی فوت کند.

۹- سوال: در این شرائط حاد و بحرانی رفتن به حرمها و برگزاری مراسم دینی و شرکت در آنها از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

پاسخ: به خاطر دفع ضرر محتمل از نظر عقلی و شرعی لازم است تا حصول اطمینان ترک شود.

۱۰- سوال: نظر مبارک در خصوص اقامه نماز جماعت در مساجد در این اوضاع و احوال چیست؟

پاسخ: برگزاری نماز جماعت در مساجد با رعایت اصول بهداشتی حتی الامکان ترک نشود. مسلمانان به نکات زیر را رعایت فرمایند:
آنان که مشکوک به کرنا هستند یا سرما خوردگی داررند شرکت نکنند.
سالمندان و مبتلایان به بیماریهای عفونی و ضعف ایمنی حضور نیابند.
هرکس با خودش مهر و سجاده مخصوص بیاورد و ببرد.
اگر میخواهد قرآن یا دعا بخواند با خودش قرآن و کتاب دعا بیاورد. از قرآن ها و کتب ادعیه موجود در مسجد استفاده نکند یا از موبایل استفاده کندیا به استماع و تکرار با قاری و داعی بسنده نماید.
پذیرایی صورت نگیرد حتی چایی مگر در لیوان یک بار مصرف.
زدن ماسک و پوشیدن دستکش ضروری است.
مواد شوینده و ضد عفونی کننده کافی در وضوخانه و در دسترس اهل مسجد باشد.
هنگام ورود به مسجد بدون استثناء همه دست و صورت خود را بشویند.
با هم دست ندهند،معانقه و رو بوسی نکنند.
زباله ها سریعا از مسجد خارج شود.

۱۱- سوال: کسانی که به حرم در قم یا مشهد مشرف میشوند ایا دست کشیدن یا بوسیدن ضریح با احتمال آلودگی به ویروس کرونا چه صورت دارد؟

پاسخ: باید ترک کند و به خواندن زیارتنامه و دعا کردن بسنده نماید و زیاد توقف نکند. البته متولیان موظفند هشدارهای لازم بهداشتی را به صورت شفاهی و کتبی نسبت به تشرف یافتگان داشته باشند.

۱۲- سوال: نظر حضرت اقا در خصوص اقامه نماز جمعه یا تعطیلی آن به طور موقت چیست؟

پاسخ: این اجتماع علیرغم تاثیر گذاری فراوان سیاسی و معرفتی آن از این قاعده مستثنی نیست. عقل و شرع حکم به دفع ضرر محتمل می کند ولی در هر حال چون ما نماز جمعه را از شئون ولایت و حاکمیت میدانیم اقامه یا تعطیل موقت آن تابع تشخیص مسئولین ذیربط در جهت حفظ سلامت عموم است

۱۳- سوال: بعضی پزشکان توصیه میکنند یکی از راههای پیشگیری از ابتلاء به کرونامصرف آب ولو نیم استکان به تناوب است زیرا اگر ویروس داخل دهان شده باشدخود را از طریق نای به ریه میرساند و آسیب جدی دارد ولی با مصرف آب آن را به معده منتقل می کنید و اسید معده کار او را میسازد و از بین میرود حالا این سؤال مطرح است آیا با این وجود می توان در ماه رجب و شعبان روزه مستحبی یا قضایی گرفت ماه رمضان چه طور؟

پاسخ: اگر چنین چیزی از نظر علمی ثابت شده باشد و ضریب احتمال آن به اندازه ای بالا باشد که مورد اعتناء و اهتمام عقلا باشد روزه گرفتن نه تنها جایز نیست بلکه باطل است. در خصوص ماه مبارک رمضان نیز این حکم جاری است و پس از ریشه کن شدن ویروس کرونا باید قضای روزه ها را بگیرد.

۱۴- سوال: حضرت آیت الله امین چه دعا و اعمالی را برای دفع و ریشه کنی هرچه زودتر این بیماری توصیه میکنند؟

پاسخ:
الف: بعد از نماز صبح ۷۰ مرتبه و بعد از عشا ۱۰۰ مرتبه استغفارکنیم
ب: هر روز هنگام طلوع خورشید و غروب معوذتین خوانده شود.
ج: هر روز حدیث کساء و دعای توسل بخوانید.
د: هر روز ۱۱۰ یا ۱۱۰۰ تومان فراخور توان مالی خود صدقه کنار بگذارید و به اهل استحقاق بپردازید.
این اعمال چهارگانه را تا چهل روز ادامه دهید.

ه: چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه روزه بگیرید نزدیک ظهر روز جمعه غسل کنید لباس نو و تمیز بپوشید جای خلوتی بروید که تمرکز و حضور قلب داشته باشید در حالی که آستین پیراهن خود را تا آرنج بالا بزنید پاچه شلوار را تا زانو بالا بزنید چهار رکعت نماز به قصد دفع بلا و ایمنی از آفات با خشوع و تذلل به جا اورید به این ترتیب:
در هر رکعت ده مرتبه سوره حمد و ده مرتبه سوره توحید بخوانید در حال رکوع ۱۵ مرتبه. در سجده ۱۰ مرتبه و بین دو سجده ۲۰ بار سوره توحید بخوانید. پس از سلام نماز در حال سجده ده بار یک نفس بگویید یارب سپس چنین دعا کنید یا ارحم الراحمین فاصرف عنی شر ماابتلیت به. در پایان صلوات بفرستید و دعای عظم البلاء را بخوانید بلکه اگر میسور باشد این دعا را نیز تا روز چهلم بخوانید.
رجاء واثق داشته باشید خداوند متعال به فضل و کرمش دفع بلا خواهد کرد. الهی امین


کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ می باشد.